Sprytne pomysły na małą sypialnie

Sprytne pomysły na małą sypialnie

Małe mieszkanie to, wbrew nazwie, całkiem duży problem. Wprawdzie łatwo je zapełnić meblami i dodatkami, ale jak to zrobić, by nie zagracić sobie przestrzeni? W małych mieszkaniach sypialnia zwykle jest najmniejszym pomieszczeniem. Jeśli szukacie pomysłu, jak ją sprytnie urządzić, zapraszamy do lektury!

Po pierwsze – jasne ściany i sufit

Eksperci radzą, by małe pomieszczenia utrzymać w jasnej stylistyce. To słuszna rada, bo jasne kolory optycznie powiększają pomieszczenie. Najlepsze będą niezbyt krzykliwe barwy – biele, beże, błękity czy pastele. Ciemnych kolorów nie musimy wykluczać z naszej sypialni, ale lepiej, by stanowiły one wyłącznie akcent kolorystyczny.

Jasne kolory to jednak jedyny sposób, by uczynić naszą sypialnię trochę przestronniejszą. Na ścianach możemy zastosować tapety w paski, które poszerzą sypialnię, lub zdecydować się na geometryczny wzór, który nada efekt głębi.

Po drugie – światło

Światło odgrywa niezwykle ważną rolę w małej sypialni. Warto zadbać zarówno o światło dzienne, jak i to sztuczne. Zrezygnujmy więc z ciężkich i zaciemniających zasłon, które możemy zastąpić popularnymi roletami. Nie tylko zaoszczędzimy nieco miejsca w sypialni, ale także wpuścimy do niej więcej światła dziennego. W przypadku oświetlenia sztucznego wiele zależy od naszych preferencji. Podstawą jest światło główne zamontowane na suficie oraz kinkiety w okolicach łóżka. Jeśli lubimy minimalistyczne rozwiązania, warto zapoznać się z technologią świetlnych sufitów napinanych, które dają łagodne i bezcieniowe światło w całym pomieszczeniu.

Po trzecie – funkcjonalne meble

W małej sypialni meble muszą zajmować niewiele miejsca i pełnić jak najwięcej funkcji. Zatem jeśli wybieramy łóżko, zdecydujmy się na takie z dodatkowym schowkiem na pościel. Jeśli mamy w sypialni wolną wnękę, zamontujmy w niej szafę, najlepiej z drzwiami przesuwnymi – dzięki temu zaoszczędzimy trochę miejsca. Aby uniknąć wrażenia ciężkości, reszta mebli powinna być o lżejszej konstrukcji. Mile widziane są stoliki nocne na nóżkach czy minimalistyczne biurko.

Po czwarte – powiększające triki

Gdy już wybraliśmy kolory i umeblowaliśmy naszą sypialnię, przyszedł czas na zastosowanie sprytnych sposobów na optyczne powiększenie wnętrza. Najbardziej znanym i najczęściej wykorzystywanym sposobem jest zamontowanie sporych rozmiarów lustra. Odbicie w lustrze sprawi, że sypialnia wyda się większa. Jeśli zależy nam na prawdziwym efekcie „wow”, możemy zawiesić lustra na dwóch przeciwstawnych ścianach.

Warto także trochę uwagi poświęcić drzwiom. Zamiast ciemnych i masywnych, zainwestujmy w takie wykonane z jasnego drewna lub w jasnej okleinie. Przeszklenia w drzwiach dodatkowo wpuszczą do wnętrza więcej światła dziennego, co także wizualnie powiększy sypialnię.

Jeśli szukasz ciekawych porad na temat aranżacji wnętrz, zapraszamy do lektury pozostałych wpisów na naszym blogu!

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart

Brak produktów w koszyku.