Jak urządzić idealną sypialnię?

Jak urządzić idealną sypialnię?

Sypialnia jest naszą oazą odpoczynku, miejscem, w którym ładujemy akumulatory po całym dniu wyczerpującej pracy. Nie dziwi więc postulat, że powinna spełniać warunki pomieszczenia idealnego. Niestety często traktujemy ją po macoszemu, gdyż nie jest to pomieszczenie, do którego mają dostęp goście. To błąd, bo dobrze urządzona sypialnia zapewni nam spokój i zdrowy sen. Jak ją zaaranżować, by dobrze się wyspać?

Pamiętajmy o kolorach

Z pewnością mamy swoje ulubione kolory, które chętnie widzielibyśmy w sypialni. Warto się jednak zastanowić czy intensywne, energiczne kolory pozwolą się nam odprężyć. Pomalujmy nimi ściany w kuchni lub salonu, a do sypialni wybierzmy stonowane barwy, które ułatwią wyciszenie po całym dniu. Na ścianach sprawdzą się spokojne pastele lub kolory ziemi w jasnej tonacji.

Ważna rola oświetlenia

Oświetlenie w sypialni powinno budować nieco intymną, przytulną atmosferę, która sprzyja wypoczynkowi. Niemniej powinno być również funkcjonalne, gdyż w sypialni często spędzamy wolny czas, na przykład na czytaniu książek. Dlatego należy pomyśleć zarówno o oświetleniu głównym, jak i punktowym. W przypadku tego pierwszego warto zainteresować się technologią świetlnych sufitów napinanych. Emitują one łagodne, bezcieniowe światło, które doskonale sprawdzi się w sypialni. Można regulować jego barwę i natężenie za pomocą bezprzewodowych sterowników, jest to więc idealne rozwiązanie dla leniuchów, którym trudno podnieść się z łóżka. Jako oświetlenie punktowe świetnie sprawdzą się kinkiety zamontowane po obu stronach łóżka, a także dodatkowa lampa stojąca, na przykład obok fotela przeznaczonego do czytania.

Idealna sypialnia tylko do odpoczynku

Skoro sypialnia ma nam służyć do odpoczynku, nie powinna być miejscem, które kojarzy się z pracą. Powinniśmy zatem usunąć z niej wszystkie te elementy, które z pracą są związane. Nie poleca się, by w sypialni projektować miejsce na biurko i komputer. Jeśli jednak nie mamy innej możliwości, starajmy się, by te sprzęty znajdowały się poza zasięgiem naszego wzroku. Polecamy również by zrezygnować z telewizora w sypialni. Dlaczego? Z przyzwyczajenia oglądamy telewizję także w łóżku, co często wpływa na wydłużenie czasu spędzanego przed szklanym ekranem. To zaś nie wpływa dobrze na długość i jakość snu.

Wygodne meble to dobry sen

Najważniejszym meblem w idealnej sypialni jest oczywiście łóżko. Powinno być wystarczająco duże, by mogły się na nim wyspać dwie dorosłe osoby – szerokość to minimum 140 cm. Rama łóżka powinna być stabilna i dobrej jakości, szczególnie stelaż, na którym będzie leżał materac. Jednak to nie rama, a właśnie materac jest najważniejszym elementem. Nie warto na nim oszczędzać, gdyż to od niego zależy nasz zdrowy sen. Wybierzmy taki, który będzie odpowiednio podpierał nasz kręgosłup podczas snu. Warto zasięgnąć rady w profesjonalnym salonie, gdzie obsługa dobierze materac do naszych potrzeb.

Oprócz łóżka w sypialni powinny się znaleźć także stoliki nocne oraz miejsce do przechowywania ubrań. Stoliki pozwolą na postawienie lampki nocnej oraz odłożenie książki po wieczornym czytaniu. Szafa lub garderoba ułatwią utrzymanie porządku w sypialni. Im większa tym lepsza, bo ubrań i różnych bibelotów zawsze mamy pod dostatkiem.

Potrzebujesz inspiracji do urządzenia swojego mieszkania? Sprawdź nasze pozostałe wpisy!

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart

Brak produktów w koszyku.